atölye & ATOLYE

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakülteleri Hazırlık Kursları

Portfolyo Hakkında

 

Yurtdışında eğitim veren Sanat okulları, başvuruda, genellikle öğrenciyi temsil eden, dijital ortamda desteklenmiş ve orjinaller de içeren bir süreç dosyası isterler.Bu dosyada bulunması gereken essay ( yazı ) içeriğini ve uzunluğunu okul belirler.

Bir anlamda,öğrencinin sanatsal koleksiyonundan oluşan bu dosya, öğrencinin kendi çalışmalarından oluşmalıdır.

Profesyonel destek ile hazırlanmış çalışmalar, okula girilse bile sonrasındaki başarısızlığı engelliyemezler.Dolayısı ile öğrenci,çalışma süreci dosyasını bir kurs yardımı ile, kendi çalışmalarından hazırlamalıdır.Buna ek olarak, her okulun beklentisi ve talep ettiği portfolyo farklıdır.Bu nedenle girilmek istenen okulun istekleri göz önünde bulundurulmalı,portfolyo buna göre hazırlanmalıdır.

Çalışma adedi 25-30 civarında olmalı ve dosya ciltlenerek teslim edilmelidir.İş sayısı bundan fazla olmamalıdır.Keza öğrenciyi en iyi temsil eden işlerden hazırlanacağı için, fazlası inceleyecek ekibi yorabilir. Ayrıca çalışmaların güncel olması da önemlidir.

Bazı okulların tamamen el yapımı portfolyo beklentisi olabilir.Bu durumda hazırlanacak dosya boyutu 35×50 cm olmalıdır.Dijital ortamda hazırlanan portfolyolar A3 boyutunda olabilirler.

Portfolyonun tasarımında,  öğrenciye ait özgeçmiş ve fotoğraf da bulunmalıdır ve sayfa düzeninin profesyonelce hazırlandığı bir bütünlüğü olmalıdır.

Unutmayın, Portfolyo öğrenciye ait seçme çalışmaları içerir,tek başına yeterli olmayabilir.Okullar buna ek olarak sınav ya da mülakat isteyebilirler.

Reklamlar

Dolaşım

%d blogcu bunu beğendi: